Centrum Komputerowe Uniwersytetu Zielonogórskiego jako jednostka ogólnouczelniana bierze udział w wielu projektach, które służą rozwojowi sieci komputerowych, wdrażaniu i podnoszeniu jakości usług.
Projekt zakłada budowę nowych, unikalnych laboratoriów badawczych i wykorzystanie istniejącej krajowej sieci światłowodowej PIONIER. Głównym założeniem projektu PIONIER-LAB, który znajduje się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej, jest udostępnienie platformy dla jednostek naukowych, przedsiębiorców i innych podmiotów zainteresowanych prowadzeniem badań naukowych oraz prac rozwojowych. W ramach projektu rozbudowywana jest infrastruktura w 21 ośrodkach akademickich poprzez utworzenie 8 specjalizowanych laboratoriów, z których w 4 bierze udział Centrum Komputerowe Uniwersytetu Zielonogórskiego:
Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa oraz wsparcie zmian organizacyjnych i podniesienie kompetencji kadr dydaktycznych uczelni poprzez realizację kompleksowego programu wsparcia.
Centrum Komputerowe odpowiada za zadanie 13 - Wsparcie informatycznych narzędzi zarządzania uczelniami, tworzenie otwartych zasobów edukacyjnych, zarządzanie informacją w celu doskonalenia jakości kształcenia. W ramach w/w zadania w Centrum Komputerowym prowadzone są prace dotyczące modernizacji strony www (multiportal), wdrożenia platformy e-learningowej, Centralnego Punktu Logowania.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Celem projektu jest podniesienie kwalifikacji oraz kompetencji zawodowych osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym oraz wsparcie zmian organizacyjnych i podniesienie kompetencji kadr w ramach systemu szkolnictwa wyższego. Centrum Komputerowe odpowiada za moduł 6 - Moduł zarządzania w instytucjach szkolnictwa wyższego. W ramach w/w zadania w Centrum Komputerowym prowadzone są prace dotyczące wdrożenia i rozwoju internetowej platformy obsługi czynności związanych z prowadzeniem i dokumentowaniem toku studiów (rozwój studNET, PracNET, e-indeks, aplikacje mobilne StudentUZ), systemu wirtualnych stacji roboczych (na potrzeby pracy administracyjnej, jak i zdalnych laboratoriów), systemu bibliograficznego uczelni oraz integracji systemów Dziekanat 2.3 i Quatra Max.
MAN-HA jest projektem finansowanym z funduszy EU i realizowanym przez polskie jednostki MAN i KDM na potrzeby społeczeństwa ICT (instytucji akademickich, badawczo-rozwojowych, administracyjnych, rządowych, instytutów PAN oraz studentów i firm badawczych).
Celem projektu jest integracja wybranych usług dostępnych w sieci PIONIER oraz wypracowanie nowych usług o następujących cechach: zwiększona niezawodność i bezpieczeństwo, łatwość dostępu, wsparcie dla mechanizmów federacyjnych, praca w środowisku chmurowym.
MAN-HA jest kontynuacją prac prowadzonych wcześniej przez członków konsorcjum PIONIER w projektach takich jak: PLATON, NewMAN i KMD/KMD2 oraz aktywnościach związanych z CERT PIONIER i Bibliotekami Cyfrowymi.
W ramach projektu infrastruktura istniejąca w 21 ośrodkach MAN zostanie rozszerzona o nowe element: firewall-e i serwery oraz wytworzone lub zakupione oprogramowanie.
Projekt pn. „Rozbudowa 21 środowiskowych sieci teleinformatycznych nauki NewMAN” zakłada wybór, zakup i uruchomienie nowoczesnych urządzeń sieciowych, działających w ramach istniejącej infrastruktury sieci miejskich MAN wśród których występuje Zielonogórska Miejska Sieć Komputerowa ZielMAN. Realizacja tego projektu pozwoli, między innymi, na zwiększenie przepustowości sieci MAN oraz umożliwi zestawianie dynamicznych połączeń wirtualnych i dedykowanych kanałów na żądanie wykorzystywanych przez uczelnie i instytucje naukowe przy realizacji projektów krajowych i międzynarodowych. Zastosowanie nowoczesnej technologii zapewni integrację połączeń pomiędzy zespołami badawczymi wykorzystującymi różne dziedziny nauki.
EduRoam (Education Roaming) – międzynarodowy projekt, którego celem jest zapewnienie bezpiecznej łączności z wykorzystaniem serwera autoryzacyjnego (Radius) i 802.1x.
W związku z zapotrzebowaniem na bezproblemowy dostęp do sieci Internet, Centrum Komputerowe Uniwersytetu Zielonogórskiego rozbudowało system bezprzewodowego dostępu do Internetu na Uniwersytecie Zielonogórskim, włączając się w ogólnoeuropejski projekt EduRoam. Eduroam to system działający w wielu krajach Europy (i nie tylko, np.: Australia), którego ideą jest dostarczenie jednolitej usługi dostępu do Internetu w jednostkach edukacyjnych. Użytkownicy Eduroam bez wprowadzania zmian do konfiguracji i bez kontaktu z administratorami, mogą uzyskać dostęp do sieci w wielu instytucjach naukowych.
Projekt PLATON (Platforma Obsługi Nauki) zakładał stworzenie i uruchomienie 5 usług działających w oparciu o sieć PIONIER. Zielonogórska Miejska Sieć Komputerowa (ZMSK ZielMAN) bezpośrednio bierze udział w realizacji zadań wideokonferencji, eduroam, kampusowych, naukowej interaktywnej telewizji.
W Centrum Komputerowym od 2005 roku funkcjonuje lokalny zasób obliczeniowy ogólnopolskiej siatki obliczeniowej. Klaster ten powstał w ramach ogólnopolskiego projektu CLUSTERIX, a Centrum Komputerowe było głównym wykonawcą i koordynatorem realizacji projektu na Uniwersytecie Zielonogórskim. Celem inicjatywy CLUSTERIX było opracowanie narzędzi oraz mechanizmów umożliwiających wdrożenie produkcyjnej siatki obliczeniowej (ang. grid computing) utworzonej z lokalnych klastrów znajdujących się w 12 odległych geograficznie ośrodkach naukowych (Rys. 1). Połączenie sieciowe zostało zrealizowane na bazie sieci optycznej PIONIER.
Zielonogórski klaster obliczeniowy składa się z czterech 2-dwu procesorowych węzłów obliczeniowych (64-bitowe) oraz dwóch maszyn wspierających system (serwer licencji kompilatorów, system kolejkowy, baza użytkowników, sieciowy system plików, firewall itp.).
Uczestnicy projektu CLUSTERIX a w tym Uniwersytet Zielonogórski podpisali w 2006 roku Umowę Konsorcjum Gridowego w celu kontynuacji prac badawczych, rozwojowych oraz wdrożeniowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym zainicjowanych w ramach projektu celowego CLUSTERIX (Krajowy Klaster Linuxowy).